Η ανατροπή του… Χαραλαμπίδη

Στις 13 Ιανουαρίου του 1982, ο Παναθηναϊκός επικρατούσε με 3-2 του Ολυμπιακού στο γήπεδο της Λεωφόρου χάρη σε τρία γκολ του Γρηγόρη Χαραλαμπίδη και παρά το γεγονός ότι ο αντίπαλος προηγήθηκε 0-2 στο 6ο λεπτό.

Σαν σήμερα πριν από 31 χρόνια, ο Παναθηναϊκός υποδεχόταν τον Ολυμπιακό σε ένα ακόμα ντέρμπι «αιωνίων» στο γήπεδο της Λεωφόρου. Αναμέτρηση για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν με τον Τάκη Περσία μόλις στο 1ο λεπτό. Ένα λεπτό αργότερα ο Νίκος Σαργκάνης απέκρουσε πέναλτι του Άγγελου Αναστασιάδη και στο 6′ ο Νίκος Αναστόπουλος ανέβαζε το δείκτη του σκορ στο 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Γρηγόρης πήρε το όπλο του…

Ο αγώνας κυλούσε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο 16ο λεπτό πέτυχε ένα γκολ με τον Τάσο Μητρόπουλο, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Κάπου εκεί, όμως, όλα άλλαξαν.

Ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον Γρηγόρη Χαραλαμπίδη βρήκε το ψυχικό σθένος και κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα. Με την έναρξη της επανάληψης ο επιθετικός του Παναθηναϊκού θα μειώσει το σκορ με πέναλτι και στο 63ο λεπτό, πάλι με τον ίδιο τρόπο, θα φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Έτσι, το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση όπου ο Χαραλαμπίδης θα συνεχίσει το… ρεσιτάλ του. Στο 96ο λεπτό θα είναι εύστοχος για τρίτη φορά από το σημείο του πέναλτι ενώ λίγο πριν το τέλος της θα έχει και δοκάρι.

Η υπερένταση του αγώνα, όμως, στοίχισε τη ζωή σε έναν 42χρονο φίλαθλο του Ολυμπιακού, ο οποίος υπέστη καρδιακή προσβολή (η τραγική ειρωνεία είναι ότι ήταν… καρδιολόγος στο επάγγελμα).

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2
(46’, 63’, 96’ πέν. Χαραλαμπίδης – 1’ Περσίας, 6’ Αναστόπουλος)

Παναθηναϊκός (Λάκης Πετρόπουλος): Κωνσταντίνου, Κυράστας, Ζιάκος (56’΄Σημαιοφορίδης), Κόβης, Καψής, Λιβαθηνός, Νικολάε, Αναστασιάδης (56’ Κατσιάκος), Χαραλαμπίδης, Ρότσα, Γαλάκος.

Ολυμπιακός (Αλκέτας Παναγούλιας): Σαργκάνης, Ξανθόπουλος, Βαμβακούλας, Μίχος, Νοβοσέλατς, Κουσουλάκης, Μητρόπουλος (57’ Κοκολάκης), Νικολούδης, Αναστόπουλος, Περσίας, Λεμονής (79’ Ορφανός).

Το βίντεο μπορείτε επίσης να το παρακολουθήσετε στο κανάλι του youtube του Συλλόγου Παλαιμάχων Αθλητών του Παναθηναϊκού www.youtube.com/user/palaimaxoipao στην ενότητα «Αγώνες Ποδοσφαίρου».

Ετικέτες: Αγώνες ποδοσφαίρου.

Ο Σύλλογος Παλαιμάχων Αθλητών του Παναθηναϊκού Α.Ο. όλων των Αθλημάτων σας προσφέρει τη νέα υπηρεσία newsletter. Μέσω αυτής θα λαμβάνετε στο email σας ενημέρωση για τα τελευταία ιστορικά αθλητικά άρθρα, ανακοινώσεις, εκδηλώσεις του Συλλόγου μας.